11. okt. 2016

21.10.2016 Fotoonika päev – Rahvusvahelisel fotoonikapäeval näidatakse valguskatseid 

 

 

day-of-photonics

 

21. oktoobril 1983. aastal kiideti heaks valguse kiiruse väärtus 299 792 458 m/s – selle sündmuse auks tähistatakse seda päeva kui rahvusvahelist fotoonikapäeva. Sel  kuupäeval tähistatakse fotoonikapäeva teistkordselt ka Eestis: Tartu ülikooli füüsika instituut avab huvilistele oma uksed, näitab valguskatseid ning tutvustab viimase aja saavutusi ja valdkonna arenguid Eestis.

Fotoonikapäeva ühe korraldaja, Tartu ülikooli füüsika instituudi fotoonikaklastri esindaja Sandhra-Mirelle Valdma sõnul on Euroopa kogukond valinud fotoonika üheks tulevikku suunatud võtmetehnoloogiaks ning selle teadvustamiseks korraldatakse 21. oktoobril üle terve maailma sündmusi teema olulisuse ja potentsiaali tutvustamiseks.

TÜ füüsika instituudi üliõpilaste ja teadlaste fotoonikaalased teadmised ja oskused on maailmas saanud tunnustust mitmel mainekal konkursil. Nii tutvustatakse fotoonikapäeval valdkonda muu hulgas nende edulugude kontekstis. Ühte edulugu avatakse näiteks üliõpilaste näitel, kes mõtlesid rahvusvahelise võistluse jaoks välja, kuidas võltsida kujutletava tulevikuraha holograafilisi turvaelemente. Oma lahendusega võitsid nad noorima meeskonnana Saksamaal toimunud rahvusvahelisel võistlusel „Open Research Challenge“ fotoonika tehnoloogia kategoorias esikoha.

Tutvustamisele tuleb ka võistlusülesanne ja lahendus, millega füüsika instituudi doktorandid ja teadlased hiljuti Harvardi ülikooli ees rahvusvahelise kõrglahutus-mikroskoopia tarkvara loomise võistluse 3D mikroskoopia kategoorias võitsid.

Sõna fotoonika tuleb sõnast footon, mis on vähim võimalik valguse osake. Selle mõistega tähistatakse nii tööstussektorit kui ka teadusharu, mis tegelevad tehnoloogiatega valguse tekitamiseks (nt LEDid, laserid), muundamiseks (nt läätsed, optilised kiud) ja neelamiseks (nt päikesepatareid, CCD detektorid).

Fotoonikapäeva korraldavad Tartus Tartu ülikooli füüsika instituudi fotoonikaklubi, Eesti Füüsika Selts ja Teadusbuss koostöös Eesti fotoonikaettevõtete ja Balti fotoonika klastriga ning selle korraldus koordineerib üle maailma Euroopa fotoonikatööstuse konsortsium. Sündmus leiab aset 21. oktoobril 2016 algusega kell 12 Tartu ülikooli füüsika instituudis. Kõik huvilised, sh gümnaasiumiõpilased on sündmusele oodatud.

Tutvu ürituse kavaga.

Registreerumine üritusele. Palun registreerige oma tulek, eriti kui olete tulemas suurema grupiga.

Lisainfo

Ott Rebane, Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi tööstussuhete ekspert
56 299 145
ott.rebane@ut.ee

Kaido Reivelt, Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi koolifüüsika keskuse juhataja
737 4623
kaido.reivelt@ut.ee

Teate edastas
Virge Tamme, Tartu ülikooli pressinõunik
737 5683, 58 155 392

fotoonikaklubi

spie                          efs                         balti-photonics-cluster

 

ldiamon           iko       ldi-innovation      flir          estla