Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kahekümne teine

 

Satelliidid mõõdavad Maad. Gravitatsioon lainetab.

Kaugelt näeb paremini

Hea kogemus
kaugseire 2
Maalt Veenusele

Õpetuseks kõigile tänastele leiutajatele - ajalugu mäletab vaid neid, kes õnnestusid. Aga kõik ei õnnestunud. Tegelikult oli neid teisi isegi rohkem ... 

Lugema ...
kaugseire 2
Kaugseire A ja O

2015.a. Eesti Füüsika Seltsi ja Tartu Observatooriumi koostöös valminud videote seeria, mis selgitab satelliit-kaugseire põhimõtteid ning kasutusvõimalusi ja õpetab, kuidas satelliidiandmeid internetist leida ja kuidas neid töödelda. 

Vaatama ...
maa pildil
Kes pildistas esimesena kosmosest Maad?

24. oktoobril 1946 lasti White Sands'i polügoonilt New Mexicos üles Saksamaalt rekvireeritud rakett, millele oli paigaldatud ümberehitatud filmikaamera. Raketi allakukkumisel kaamera purunes, aga tugevdatud kestas film viga ei saanud. Eelmine, õhupallilt tehtud pildistamise kõrgusrekord (1935. a – 22 km) oli sellega ületatud peaaegu viis korda

Lugema...
Lugemist

Fundy
Looded Fundy lahes

Fundy lahes (Nova Scotias Kanadas) on looded märkimisväärsed: veetase võib seal teinekord muutuda mõne tunniga kuni 15 meetrit. Miks on tõusu-mõõna erinevused seal nõnda suured?

Lugema ...
glained
Gravitatsioonilained?

11. veebruaril 2016 teatasid LIGO esindajad, et nende poolt 14. septembril 2015 registreeritud signaal on ülisuure tõenäosusega märk gravitatsioonilainest, mis tekkis kaugel kosmoses kahe musta augu kokkusulamisel. 16.veebruaril tutvustasid TÜ Füüsika Instituudi teoreetilise füüsika labori teadurid selle sündmuse ajaloolist tausta, teoreetilist sisu ja edaspidiseid arenguvõimalusi. Seminar ei ole küll kaugeltki nii tempokas, kui me ehk uuemal ajal harjunud oleme. Liiga keeruline on ka. Aga sellegipoolest.

Vaatama ...
õpetaja
Õpetajad räägivad

Sel korral on kõnetoolis Nõo Reaalgümnaasiumi füüsika õpetaja Peet-Märt Irdt.

Lugema ...
Uudised ja
teated

õhupallid
Spekter ja Pulsar

Eelteateks olgu siinkohal välja hõigatud, et Spekter, see veebipõhine füüsikaviktoriin, tuleb ka sel aastal. Lisaks sellele tuleb ka Pulsar, veebipõhine astronoomiaviktoriin. E-õpikus, nagu ka eelmisel aastal.

Muide, e-õpiku repositoorium uuenes neil päevil oluliselt. Täpsemalt lähinädalatel.
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 5143349
Copyright ©  2016 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list