Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kuueteistkümnes


Olümpiaadid ja füüsikaharidus. Vastastikmõju. Valgus nanoskaalalt. 

Uuel aastal uue hooga!

Tänane talguteema
Murdumine
Kehade vastastikmõju

Töö 8.klassi füüsika õpiku kallal jätkub, e-õpikusse kogunevad lisamaterjalid: Sellelt lingilt näeb kõiki neid teemasid koos.  
Hea kogemus
kontrolltöö
Kass ja gravitatsioon

Lihtsalt üks lahe multikas, mis arvatavasti sobib ka füüsika tunni alguse pingeid maha võtma. Näiteks selle tunni, kus tuleb juttu gravitatsioonist. Mitu korda gravitatsioon kassist jagu sai? Mismoodi näeks kogu lugu välja kosmosejaamas?

Vaatama ... 
 
Elusad valemid
Olümpiaadiülesanded on põnevad!

Kõik olümpiaadiülesanded on kui meistriteosed:  originaalne ja huvitav, samas riikliku õppekava raamidesse jääv, ei ole just lihtne raamistik. Käesolevaga alustame nende ülesannete avaldamist e-õpikus, et tuua neid lähemale õpetajatele, õpilastele ja igapäevasele õppetööle. 

Lugema ...

Edaspidi ilmuvad olümpiaadiülesanded ka füüsika e-õpikute vastavate teemade juurde. Vaata näiteks 'Liikumise kujutamine graafikul'.
 
Rehkendus
Miks peab õppima siinuseid?

Miks peab koolis õppima siinuseid ja neid teisi asju, kui neid elus vaja ei ole? Tuntud küsimus, mis kerkib tihti esile, kui kellelgi on vaja veel kord tõestada, kui elukauge ja kasutu on koolis õpetatav teadus. Ja kui valesti seda kõike tundides tehakse.

Lugema...
Lugemist

Maiman
Puäntillistlikud maalid

Puäntillistlikud maalid on maalitud mitte pintslitõmbeid, vaid tohutut hulka värvilisi punkte kasutades. Kui seista maalile lähedal, on punktid nähtavad, kuid eemalt vaadates sulavad need kokku ja tekivad hoopis teised värid. Mis sellist värvimuutust põhjustab?

Lugema ...
 
Sonoluminestsents
Mis on nanoskoopia?

Koolis me räägime, et valgusmikroskoobiga ei saa kõike näha, selle lahutusvõimel on piirid. Kas sellest piirist pääseb kuidagi üle? 

Lugema...
Kristel Uiboupin
Õpetajad räägivad

Sel korral on kõnetoolis Pärnu Koidula Gümnaasiumi füüsika õpetaja Elmu Mägi.

Lugema ...
Uudised ja
teated

II koolide teadusteatrite festival
Tudeng füüsikatundi!

Ka sel õppeaastal viime taas läbi projekti „Tudeng füüsikatundi“, mille eesmärk on tekitada õpilastes suuremat huvi füüsika vastu, näidates selle tänapäevaseid ja kiiresti arenevaid tahke. Projekti raames valmistavad 9 Tartu Ülikooli füüsikatudengit ette koolitunni tänapäevasest füüsikast, mis haakub gümnaasiumi õppekava viimase kursuse „Mikro- ja megamaailma füüsika“ teemadega.

Täpsem info on projekti veebilehel, huvi korral pöörduge fyselts@gmail.com.
II koolide teadusteatrite festival
Revolutsioonid ja petitsioonid

Loo Keskkooli matemaatikaõpetaja Allar Veelmaa  avaldas aasta lõpul artikli Postimehe veebiväljaandes, kus ta kommenteerib HTM plaani kaotada kitsas ja lai matemaatika riiklikust õppekavast. Soovitame lugeda, kes peale ei sattunud.  

Lugema ...

Mesilase käsutuses ei ole tõe ja vale mõõdupuud, millega ühe või teise variandi "headust" hinnata. Aga me ei pea õigeks praktikat, kus uue reformiga alustatakse veel enne, kui eelmine õieti rakendudagi jõuab. Kus on teie analüüsid, head haridusametnikud?  Mis läks valesti nende analüüsidega, mis tehti enne eelmist reformi? Kes vastutab tehtud vigade eest?

Allar Veelmaa algatas ka petitsiooni. Sellega saab ühineda.

Petitsioon ...
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 5143349
Copyright ©  2016 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list