Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Esimene

 

Julge pealehakkamine on vähemalt pool võitu!

Igapäevatöö kõrvalt iseenda harimine on peaaegu kõige keerulisem asi maailmas. Ega asjata öelda, et mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea.

Oleme ka ise õppija rollis - sellist kursuse formaati ei ole varem proovitud ning iseenda välja antud vekslite lunastamine ei lähe meil kindlasti lihtsalt.

Me loodame, et need nädalakirja aitavad teid teha oma füüsikatunde huvitavamaks ja sisukamaks.

Jõudu meile!

Hea kogemus
Alustuseks

Tehke õpilastele kiirküsitlus:
Kõik kirjutavad kolm sõna, mis seostuvad sõnaga "kaal", aega on 30 sekundit. Pastakad lauale ja käetõstmisega kokkuvõte. Kes kirjutas kilo, gramm või kilogramm? Kes kirjutas köök või midagi toiduainetega seostuvat? Kes kirjutas Mati?
Mis on keha kaal, kaalumine ja kaalud?
E-õpiku illustratsioon
Füüsika e-õpik: esimesed sammud

Füüsika e-õpik ei ole asi iseeneses vaid tööriist õpiku andmebaasi sisestatud materjalide mugavaks ja uue aja lisavõimalusi pakkuvaks kasutamiseks.
Materjale on meil kogunenud üksjagu - avaldatud või valmimas on kõik füüsika kursused (nii põhikool kui ka gümnaasium), ca 400 praktiliste tööde juhendit, kolme kogu jagu ülesandeid, suur hulk põnevaid lisamaterjale.

Tasub järele proovida: kui seni oleme kasutanud füüsika videote leidmiseks veebilehte www.fyysika.ee/opik, siis uue e-õpiku repositoorium pakub palju mugavamaid tööriistu selliste õppematerjalide otsimiseks, teemade, õpikute ja tüüpide järgi selekteerimiseks ning õpimappideks kokku panemiseks.

Esimesel korral on meil kaks ülesannet:
  1. Me palume teha omale õpikusse kasutajanimi (kes ei ole seda veel teinud). Vaata videot ...
  2. Õpime, kuidas saab e-õpikus videotest, piltidest, simulatsioonidest, valemitest ja ülesannetest endale õpimappi kokku panna. Vaata videot ...
NB Repositooriumi kasutamiseks peaksite end e-õpikusse sisse logima.
Algodoo illustratsioon
Universaalne füüsika arvutisimulatsioon Algodoo
 
Algodoo on programm, millega saab mehaanika ja optika süsteemide toimimist arvutil näitlikustada. See on mänguline, lihtsalt kasutatav, praktiliselt piiramatute võimalustega ning väga hea põhjus, miks kooli puutetundlik ekraan hankida. Selles kursuses me tegeleme Algodoo-ga õige mitu nädat, õppides selle võimalusi kasutama.
Esimesel nädalal palume
  1. programm omale arvutisse installeerida ning
  2. vaadata ära üks programmi võimalusi tutvustav video.
Algodoo saab alla laadida aadressilt www.algodoo.com. See on tasuta kasutamiseks.

Videot vaatama ...
Huvitav füüsika illustratsioon
Maagiline katseklaas

Füüsika tund kisub igavaks kätte? Õhurõhu vägeva jõu demonstreerimiseks on palju nippe. Aga üks hästi unustatud vana võte on ka see, kuidas vanasti kuppe pandi.

Selline teeklaasi iseenda otsaette kinnitamine kindlasti elavdaks tundi. Koduse ülesandena harjutame, kuidas selline katse õnnestuks siduda suvalise parajasti jutuks oleva teemaga. Sest see side ei pea olema pelgalt füüsikaline.

Lugema ...
  1. Kas ja millised ohud selle katse tegemisega kaasnevad?
  2. Proovi, kas leiad selle katse e-õpikust üles ja oskad selle omale lemmikuks märkida?
Lugemist

Vee artikli illustratsioon
Miks vesi külmudes paisub?

Vesi on üks ääretult põnevate omadustega aine. Pakume teile lugemiseks artiklit, kus räägitakse vee külmumisest, kuidas sellest aru saada ja mida selle arusaamisega saab peale hakata.
Lugema...
Tellise ülesande illustratsioon
Kui palju kaalub üks tellis?
Arvutusülesanne korrapärase kujuga tahke keha massi leidmisest tiheduse ja mõõtmete järgi.

Lugema ...
 
Tellise ülesande illustratsioon
Õpetajad räägivad
Oleks huvitav teada, kuidas õpetajad ise õppisid ja kuidas neil õpetamine hästi läheb. Küsime nende käest.

Lugema ...
 
Uudised ja
teated

Füüsika võlu illustratsioon
Füüsika võlu

Robert March'i raamat on nüüd kõigile e-õpikuna kättesaadav aadressil õpik.füüsika.ee. See on kõike muud, kui füüsika saamise loo kuiv üleskirjutus, soovitame! Ja mitte ainult õpetajale - selle raamatu osasid saab anda lisalugemiseks õpilastele, kes mõne asja vastu sügavamat huvi tunnevad või kes tahavad füüsikas näha ka inimest.
Autor ei eelda lugejalt mingeid eelteadmisi. Raamatu lugemiseks peab küll õpikute keskkonda sisse logima.
Füüsika ajalugu illustratsioon
Füüsika ajalugu
Ivar Piiri rohkete faktidega kirjatud raamat on nüüd kõigile ka e-õpikuna kättesaadav aadressil õpik.füüsika.ee. Selle allika poole on alati mõtet pöörduda, kui on vaja mõni teadlase nimi või sündmuste ahel konteksti panna.
Küsimused ja
tagasiside

Kolm küsimust illustratsioon

E-õpiku juures on ka tööriist, mida me nimetame eVastuseks. Selle kaudu saab koguda õpilaste tagasisidet, teha kodu- ja tunnitöid.

Palume alljärgnev link lahti teha ning vastata mõnele küsimusele. Vihjeks olgu öeldud, et saabumise küsimuse vastuse leiab e-raamatust Füüsika võlu, ka vee omadustest me selles nädalakirjas juba rääkisime.

Vastama ...
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 7374623
Copyright ©  2015 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list