Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kahekümne viies

 

Illusioonid silmas ja kaameras. Kiirpilk kukkuvale tilgale ja kassile.

Füüsikapäevadel näeme!

Hea kogemus
tilk tules
Tänane videoleid: tilk laseritules

Mis juhtub, kui veetilka "tulistada" laserimpulsiga? Kodustes tingimustes on see pigem teoreetilist laadi küsimus. Aga kui rakendustes on vaja laserimpulsiga veetilku liigutada või nende kuju muuta, siis on küsimus üsna praktiline. Nanolitograafias on oluline ultravalgus, mis sellistes protsessides kiirgub. Muide, tegemist on illustratsiooniga väga värskele uurimusele väga mainekast teadusajakirjast.

Vaatama ...
kaasama
Tänane diginipp: QR kood ja lühendatud veebiaadressid

Tihti on vaja panna tahvlile või paberile pikki veebiaadresse. Tehke need lühemaks, ilusamaks ja inimsõbralikumaks! Kasutage näiteks goqr.me veebilehte QR koodi või goo.gl veebilehte lühendatud veebiaadressi genereerimiseks ja jagage hoopis neid. Sobiva mobiiliäpi QR koodide lugemiseks leiab, kui sisestada otsisõna QR code. Kui skaneerida kõrvalolevat QR koodi, siis jõuab füüsikapäevade kavani.
 
Simulatsioonid
Tagurpidi

Filmides juhtub vahest, et liikuvate sõidukite rattad pöörlevad tagurpidi või seisavad paigal. Tegelikult pöörlevad rattad ikka õigetpidi, aga miks see siis filmis valesti paistab? Teeme ka ühe rehkenduse, nagu füüsikutele kohane.

Lugema ...
Lugemist

Spekter 2015
Kass kukub käppadele. Alati. Miks?

Õpilane, kes ei õpi, aga saab ikka kontrolltööst läbi, on nagu kass, kes kukub alati käppadele. Õpilasel võib sellise oskuse arendamiseks kuluda mitmeid tähelepanelikult kuulatud koolitunde, ent kassidel on käppadele kukkumine refleks, mis areneb välja juba seitsmendaks elukuuks. Tuhandete põlvkondade kaslaste evolutsioonis lihvitud liigutus on sedavõrd tuntud, et on muutunud vanasõnaks. Ent kuidas on võimalik, et kass ennast õhus ümber pöörab? Sest peab ometi kehtima impulsimomendi jäävuse seadus mis ütleb, et keha ei hakka iseenesest pöörlema.

Lugema ...

 
taimed
Kuidas mobiiltelefonid näevad?

Kui satute järgmisel korral propelleritega lennukiga sõitma, siis lõbustage ennast ja kaasreisijaid sellega, et pildistate või filmite oma nutitelefoniga lennuki propellerit. Sest tulemus arvatavasti üllatab – pildile võib jääda midagi täiesti ebasümmeetrilist. Kas see münt on ka tegelikult kõver?

Lugema ...
Viimane veerg

viimane veerg
Plaanitakse muutuseid õpikute retsenseerimise korras

Uue korra järgi peavad kõik kirjastused tellima ühe retsensiooni oma uutele õpikutele aineühendustelt. Keemia õpikutele Eesti Keemiaõpetajate Liidult, füüsika õpikutele EFS õpetajate osakonnalt jne.

Arvame, et põhimõtteliselt hea plaan. Ehkki midagi mõistlikku saab sellest tulla vaid juhul, kui koostöösoov on vastastikune.

Aga mis saab loodusõpetusest, kus kõik loodusained võrdsetes osades sees? Lihtne küsimus, millele HTM ametnik jumalparaku mingit mõistlikku vastust anda ei osanud.
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 5143349
Copyright ©  2016 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list