Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kahekümne seitsmes

 

Ma näen mis ma näen ...

Mis on hologramm?

Hea kogemus
opik
Esitlused e-õpikusse!

Miks? Et oleks hea digirikastada. Näiteks lisada oma esitlusse võimalus, et õpilased kasutavad mobiiltelefoni klikkerina ja vastavad tunnis esitlusse lisatud küsimustele. Või lisada sinna simulatsioone või mänge. Et teha rühmatööd ...  Aga alustuseks proovige järele - kas saate oma powerpointi e-õpikusse imporditud?

Vaatama ...
küünal
Külm küünlaleek

Klassika! Ühel pool klaasplaati on põlev küünal teisel pool kustunud küünal. Põleva küünla leegi kujutis paistab klaasi taga oleva küünla kohal ja näib, et see küünal põleb. On ka hea sissejuhatus, kui järgnevas kõiksugu näivatest kujutistest rääkida.

Lugema ... 
mobiilihologramm
"Hologramm" mobiiltelefonist?

Kui keegi otsib töötuba, mis sobiks optika teemade sissejuhatuseks, põhikoolis või gümnaasiumis, siis selline "hologramm" on üsna kindla peale minek. Lisaks veel lihtne teha. Muide, kõrvaloleval pildil ei ole ühtki nukku. Aga on üks mobiiltelefon ja tükid ühest CD ümbrisest.

Vaatama ...
Lugemist

hologramm
Mis see on, mida me "vanasti" hologrammiks nimetasime?

Holograafia leiutas 1947. aastal Ungari päritolu füüsik Dennis Gabor, kes sai selle eest 1971. aastal Nobeli füüsikapreemia. Hologrammile nime andes lähtus D. Gabor kreeka keelest, kus "holos" tähendab täielik ja "gramma" – üleskirjutus. Niisiis, valgusvälja täielik üleskirjutus. Pakume siin vaatamiseks üht videot, mis sellise holograafia rohkem "käegakatsutavaks" teeb.

Vaatama ...
MS
Microsoft teeb hologramme

Tegelikult päris värske tehnoloogiauudis - Microsoft tutvustas seadet, mille abil saab teha "holoportatsiooni", ehk siis oma 3D kujutis ühest kohast teise üle kanda. Füüsikat siin väga palju ei ole - inimene pannakse 3D skannerisse ja saadud 3D kujutist näitavad virtuaalse reaalsuse prillid. Ei holograafiat ega ka teleportatsiooni. Tehnoloogiat muidugi on - skanner peab olema kvaliteetne ja kiire. Kui nüüd neist va prillidest ka kuidagi lahti saaks ...

Vaatama ...
sirkelhologramm
Sirkel teeb hologramme

Laineoptika ja difraktsioon tähendavad tavaliselt optilisi seadmeid, mida niisama lihtsalt kodus ei valmista. Aga on olemas tore tehnika nimega sirkelholograafia. Joonistada on suhteliselt lihtne. Aga kes ära seletab, saab kommi. 

Vaatama ...
Viimane veerg

teaduslaager
TÜ Teaduslaager tulemas ...

Esimene TÜ Teaduslaager toimus linnalaagrina 2009.a. Alates 2010.a. oleme neid laagreid Kloogarannas korraldanud. Sel aastal jälle. 

Üks pilt on parem, kui tuhat sõna. Siit tuleb teile tuhat pilti Teaduslaagrist.

Selle hetke seisuga on veel mõned vabad kohad, vt teaduslaager.ee.
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 5143349
Copyright ©  2016 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list