Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kahekümne esimene

 

Atmosfäär, õhk, hapnik. Gigatonnide kaupa kasvuhoonegaase. Maas, vees ja atmosfääris.

Ja veidi sooja õhku.

Tänane talguteema
Töötab
Mida me oskame teha hapnikuga?

Viitame siin mõnele eksperimendile, mis on rohkem või vähem käepärased ja mis demonstreerivad hapniku ja põlemisega seotud loodusseaduseid. 

Vaatama ...

Mida pakub e-õpik otsingusõna 'hapnik' vasteteks?

Vaatama ...
Hea kogemus
kaugseire
Alla ja uuesti üles

Videovahelepõrge mehaanikasse. Sobib teemade Mehaanilise energia jäävus ja Pascali seadus juurde. Ja niisama vaatamiseks ... 

Vaatama...
naftaplatvorm
Püha Elmo tuled 

Mõnikord võib laevamastide ja teiste teravate objektide tipus näha elektrisädemeid. Mis neid põhjustab? Mis põhjustab väga haruldast öist helendust Andide kaugetel tippudel?

Lugema ...

Või siis lugege parem üle Madis Reemann'i õpiku Energia vastav alajaotus, väga kasulik!

Lugema ...
manomeeter
Mis on paskal?

Gaasiseadmete kasutamise reeglites on öeldud, et gaas antakse põletiteni rõhu all 100–200 mm veesammast. Kuidas seda väljendust mõista?
Vladimir Zolotov, Füüsika ülesannete kogu VI–VIII klassile „Eesti Raamat” Tallinn 1965

Lugema...
Lugemist

ööpilved
Helkivad ööpilved

Umbes 50. laiuskraadi kandis võib näha kummituslikke hõbesiniseid pilvi, mis ilmuvad tükk aega pärast päikeseloojangut. Miks tekivad need helkivad ööpilved?

Lugema ...

Muide, kas teate, milline oli Eesti esimene kosmoseaparaat ja mis on sellel pistmist helkivate ööpilvedega?

Lugema ...
co2 lõks
Püüame kasvuhoonegaasid kinni?

12.detsembril 2015 võtsid maailma 195 riigi esindajad vastu ajaloolise kokkuleppe globaalse soojenemise peatamiseks. Kokkuleppe,eesmärk on tagada, et maakera keskmine temperatuur ei tõuseks sel sajandil rohkem kui 2 kraadi Celsiuse järgi võrrelduna tööstusrevolutsiooni eelse ajaga. Mida me sellest arvame?

Lugema ...
õpetaja
Õpetajad räägivad

Sel korral on kõnetoolis Teadusbussist hoo sisse saanud kunagine füüsika õpetaja, nüüdne Teaduskeskus AHHAA juht Andres Juur.

Lugema ...
Uudised ja
teated

õhupallid
Projekt "Atmosfäär ja mina" Kanepi Gümnaasiumis

Kanepi Gümnaasiumis viiakse kevadisel poolaastal läbi keskkonnaprojekt „Atmosfäär ja mina“. Projektis raames toimub neli õpituba, kus õpitakse tundma atmosfäärist ja selle omadustest. Seejärel võetakse osa rahvusvahelisest õhupallide lennutamise üritusest „Global Space Balloon Challenge“, kus atmosfääri kõrgematesse kihtidesse lennutatakse mõõteseadmetega varustatud ilmapall.

Projekti viivad läbi TÜ üliõpilased koolifüüsika keskuse assistendi (ja Kanepi Gümnaasiumi füüsika õpetaja) Kristel Uiboupini juhendamisel. Projekti meeskond sai oma esimese tuleristse heeliumipalli lennutamisel eelmisel aastal. Tol korral läks mõni asi ka untsu, kui mõõteseadmete saadetud andmed olid lünklikud ning pall maandus Peipsi järve. Siiski jõudis staapi video sellest, mismoodi paistis
õhkutõus heeliumipallilt. 

Vaatama ...
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 5143349
Copyright ©  2016 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list