Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Kolmas

 

Hakkab asisemaks minema.

Ei ole veel hilja asjal sarvist haarata!

Hea kogemus
Kuidas arutada terve klassiga?

Suures klassis kipub mitmeharuline ja palju küsimusi kergitav ülesanne jääma väikese hulga huviliste arutleda. Kuidas taolist olukorda vältida?

Lugema ...
Eksperimendi illustratsioon
Eksperimendid õhuga: miks muna läheb pudelisse?

Kõik on näinud eksperimenti, kuidas muna läheb pudelisse, kui pudelisse põlev paber visata ning muna pudeli suule asetada.Seda katset saab seletada mitut moodi ja tavaliselt on õpilased valmis kõiki pakutud seletusi uskuma. Aga sellist lihtsuse illusiooni on võimalik hajutada lihtsate kontrollkatsetega. Ühtäkki selgub, et lihtne seletus 

Kas oleks võimalik sellest lihtsast eksperimendist tuletada terve väga käepäraste vahenditega tehtud katsetega pikitud tund? Terve uurimistöö? 

Lugema ...
Algodoo illustratsioon
Algodoo tööriistad
 
Sel korral teeme läbi kiirkursuse Algodoo kõigi funktsioonide kasutamisest. Jällegi, ei ole keeruline, ei võta kaua, on väga kasulik! 

Teine variant on muidugi ise kõike avastada. Aga me võime kinnitada - avastamisrõõm ei saa sellest programmist otsa, kui esimesed sammud "karkudega" selgeks õppida.

Videot vaatama ...

Vaata ka üht praktilist näidet - kuidas teha Algodoos "atmosfääri", mis näeb projektoriekraanil täiesti adekvaatne välja. (Lubame, et meie videod saavad endale varsti ka heli.)

Videot vaatama ...

Algodoo saab alla laadida aadressilt www.algodoo.com. See on tasuta kasutamiseks.
Lugemist

Arutluse illustratsioon
Väga kiiresti

Mis juhtuks, kui näiteks tennisepall lendaks üle võrgu, kiirusega 90% valguse kiirusest?

Lugema ...
Lendav füüsikatsirkus illustratsioon
Allveelaeva Kursk uppumine

Veel selle aastanumbri sees ilmutame eestikeelse tõlke Jearl Walkeri raamatust Lendav füüsikatsirkus ("Flying Circus of Physics"). Pakume siin ja edaspidi näiteid selles raamatus sisalduvast.

Sel korral saame ehk midagi uut teada allveelaeva Kursk uppumisest.

Lugema...
Ülesande illustratsioon
Ülesanne: Kes kasvab kiiremini?

Kumb kasvab kiiremini: kas loode emaihus või juba sündinud inimene? Mitu korda kasvukiirused erinevad? Ülesanne kuulub jälle nende hulka, kus mingeid andmeid antud pole. Hullem veel, natukesest järelemõtlemisest tekib rida probleeme küsimuse enda kohata.

Lugema ...
 
Terminoloogia illustratsioon
Tagasivaade: Kas tung või jõud?

Ülo Lepik on saatnud meenutuse eestikeelse füüsikaterminoloogia arenguloost.

Lugema...
Õpetaja illustratsioon
Õpetajad räägivad

Oleks huvitav teada, kuidas õpetajad ise õppisid ja kuidas neil õpetamine hästi läheb. Küsime nende käest.

Sel korral on kõnetoolis HTG füüsika õpetaja Siim Oks

Lugema ...
 
Uudised ja
teated

Konverentsi illustratsioon
Toimus Reaal- ja loodushariduse konverents 

Neil päevil toimus Tallinna Reaalkoolis Reaal- ja loodushariduse konverents. Siinkirjutaja jaoks oli konverentsi kõige väärtuslikumaks osaks paneeldiskussioon, kus osalesid Volli Kalm (TÜ), Tiit Land (TLÜ), Erkki Truve (TTÜ), Katrin Soika (GAG), Kersti Veskimets (Reaalkool) ja moderaatorina Martin Saar (Reaalkool). Paneelis osalejad tõdesid, et just õpetajate sotsiaalne staatus võib olla see, mis mõjutab noorte andekate inimeste valikuid, samas ei saa ülikoolid selle muutmiseks palju rohkem teha, kui rääkida.

Saime teada, et TÜ ja TLÜ näevad kõvasti vaeva selleks, et õpetaja kutse omandamine ülikoolides oleks võimalikult paindlik. Rõhutati ka ainealaste teadmiste olulisust õpetajahariduse juures. Diskussioonis oli vähe loosunglikkust ja mõttestampe, osalejad ilmselgelt valdasid teemat ja just nimelt see muutis diskussiooni jälgimise nauditavaks (loodetavasti muutub ka selle videosalvestus varsti kättesaadavaks).

Siiski, konkreetsest plaanidest jäi ainsana lauale töö õppekavade atraktiivsemaks ja paindlikumaks muutmise nimel.

Konverentsi kogumikus oli iga lehekülje servale trükitud “Palju toredaid mõtteid …”. Katastroofiline olukord füüsika õpetajate järelkasvuga annab sellele sloganile kurb-irooniline alatooni. Loodame siiski, et uus aasta toob siin uusi tuuli.
Uue nädala märksõnad

Teadlaste Öö, Algodoo, konverents/seminar e-õpikutest ja digiõppevarast.
Küsimused ja
tagasiside

Kolm küsimust illustratsioon

Palume ka seekord alljärgnev link lahti teha ning vastata mõnele küsimusele.

Kes varasematel kordadel vastanud on, see teab juba, et e-õpik palub enne alustamist sisse logida. Nii et kõik teie vastused on korralikult salvestatud ja nad ei jää ilma tagasiside ning analüüsita.

Vastama ...

Meile saab ka kirjutada e-maili aadresile opik@fyysika.ee.
 
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 7374623
Copyright ©  2015 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list