Copy
Füüsika õpetaja nädalakiri
MESILANE


Viieteistkümnes


Põrked ammusest ja väga ammusest ajast. Kaks mõttemõlgutust. Üks fenomen.

Jõuludeks kingime üksteisele aega.

Tänane talguteema
Murdumine
Teematalgud: intertsus, liikumine
Põhikooli 8.klassi füüsika õppekava teemad e-õpikus: Sellelt lingilt näeb kõiki neid teemasid koos.  
Hea kogemus
kontrolltöö
Väga lühidalt

Millegipärast pani see omapärane raamat mõtlema. Mida inimesed oma koolikursusest päriselt omaks võtavad? Millele tuginedes hinnatakse info või väidete tõepärasust?

Lugema ... 
 
Elusad valemid
Kuidas me teame, mis on maakera sees?

2003. aastal tuli välja ameerika-briti kirjaniku Bill Brysoni aimekirjanduse bestseller „A Short History of Nearly Everything”. Eessõnas räägib Bryson mõtlemapaneva loo lapsepõlvekogemusest õpikuga. Kui hästi me suudame aimata, mis on õppijakeskne haridus sealtpoolt vaadates?

Lugema ...
Rehkendus
Kõrge pinge ja tappev vool

Miks on elektiliini postide hoiatussiltidele kirjutatud „ETTEVAATUST! – KÕRGEPINGE”? On ju teada, et hoopis suur voolutugevus võib inimesi tappa.

Lugema...
Lugemist

Maiman
Crash at Crush

Waco, Texas, 15. September, 1896: Willian Crush Missourist, Kansasest ja Texase Raudteekompanii mõtlesid välja lollikindla idee kuidas rahvast kokku meelitada ja etendusega raha teenida. Kuuekilomeetrise raudteejupi kumbagi otsa paigutas Crush vananenud veduri. Asja mõte oli lasta veduritel täiskiirusel teineteisega kokku põrgata.

Lugema ...
 
Sonoluminestsents
Maa füüsikute kätes?

Maa käitumist on äärmiselt raske täpselt prognoosida ning arvutitest üksi jääb siinkohal väheks: just seepärast peaksidki tulevased kliimamudelid lähtuma eelkõige põhjalikest füüsikaalastest teadmistest ning Maa ajaloo ja selle praeguse käitumise mõistmisest.

Lugema...
Kristel Uiboupin
Õpetajad räägivad

Sel korral on kõnetoolis Jõgevamaa Gümnaasiumi füüsika õpetaja Vello Mägi.

Lugema ...
Uudised ja
teated

II koolide teadusteatrite festival
ROBOTEX 2015

Ei ole midagi öelda - Euroopa suurim robotite võistlus toimub Eestis. Kuidas on see võimalikuks saanud? 

Mis muud, kui TÜ ja TTÜ tudengite ja teadlaste aastaid kestnud hea töö. Keegi ei ole vist veel Eesti uuema aja robootika lugu kirja pannud, aga me veel mäletame - ka siin on kõige alguses olnud selge silmavaate ja rakendusliku meelega visionäärid, kes vankrile õiges suunas hoo sisse lükkasid.

Seda ka, et robootika edu on hea näide kõigile, kes arvavad, et Eesti õpetajad ei ole valmis uuendustega kaasa minema. Tuleb lihtsalt häid asju pakkuda.

Muide, LEGO Mindstorm komplektid ühilduvad ka Vernier sensoritega. Nii et lisaks sellele, et robotid ise on füüsika annab nendega ka uurimisretki korraldada. Ja veel palju muudki. 

Niisiis, http://www.robootika.ee/, näiteks.
Kontakt: Kaido Reivelt, TÜ koolifüüsika keskuse juhataja
opik@fyysika.ee
, +372 7374623
Copyright ©  2015 Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
õpik.füüsika.ee

update your preferences  unsubscribe from this list